Pierwszy górnołużycki strój ludowy

18
maj
2016

Pierwszy górnołużycki strój ludowy można było zobaczyć podczas tournee w maju 2012r.

Pierwsza publiczna prezentacja górnołużyckiego stroju ludowego miała miejsce w niedzielę 27 maja 2012r. na festynie w Bogatyni zorganizowanym z okazji Dnia Otwartych Drzwi Domów Przysłupowych. Pokaz odniósł spory sukces, dało się zauważyć duże zainteresowanie naszym strojem. Usłyszeliśmy bardzo dużo gorących pochwał od tak ciekawych osób jak Pan Ryszard Kotys, burmistrz Gryfowa Pan Olgierd Poniźnik czy wice starosta zgorzelecki Pan Mariusz Tureniec.

W czwartek 31 maja 2012r. wszyscy Górnołużyczanie mieli możliwość zobaczyć nowoczesny Górnołużycki Strój Ludowy prezentowany na żywo. W tym dniu siedmioosobowa „Delegacja Górnołużycka” w różnych wersjach stroju ludowego odwiedziła cztery starostwa powiatowe w niemiecko-polskich Górnych Łużycach i przekazała pismo z propozycją uczestników niemiecko-polskiego Spotkania Górnołużyckiego dnia 20 kwietnia 2012 r. w pałacu w Łagowie podczas corocznej organizacji „Dnia Górnych Łużyc/Tag der Oberlausitz”.

Tournee rozpoczęło  się o godzinie 10.00 w Bautzen, następnie o godzinie 11.30 w Görlitz, o godzinie 13.30 w Zgorzelcu, i zakończyło się o 15.00 w Lubaniu. Około godziny 12.45 do 13.00 stroje łużyckie można było podziwiać na Moście Staromiejskim w Zgorzelcu/Görlitz.

W skład delegacji wchodzi również Rica Wittig, Menadżer Organizacji Lekkoatletycznych Mistrzostw Europy Weteranów w sierpniu w Zittau-Bogatyni-Hradek.

W każdym z miast zostaliśmy bardzo gorąco przyjęci. Przypadkowi przechodnie zatrzymywali nas z zaciekawieniem i chętnie się z nami fotografowali. Rownie przyjaźnie i gorąco zostaliśmy przyjęci w starostwie w Zgorzelcu oraz Lubaniu. Wszyscy starostowie obiecali rozpatrzyć nasza propozycję zorganizowania święta związanego z Górnymi Łużycami.